Bez tytulu 1920×1350 px 500×300 px 1920×500 px 1920×700 px 1920 x 500 px 4

Czym jest i jak działa litoterapia?

Termin litoterapia pochodzi od greckich słów lithos – kamień i therapeia – terapia.

Litoterapia jest techniką wykorzystującą właściwości kamieni i kryształów, w celu zapewnienia fizycznej oraz psychicznej opieki. To jedna z holistycznych metod kuracji energetycznych o udowodnionym działaniu, przywracających harmonię w ciele i umyśle.

Terapia kamieniami przyjmuje różne formy. Od prozaicznej, takiej jak noszenie biżuterii, poprzez namacalną – masażem z olejkami krystalicznymi, aż po eliksiry do stosowania wewnętrznego.

Istnieje ścisłe powiązanie między kryształami składającymi się z krzemu a ciałem człowieka. Dlatego tak wiele mówi się o litoterapii jako technice bazującej na sile pochodzącej z wnętrza kamieni.

Ametryn jest kamieniem typu kwarcowego składającym się z dwutlenku krzemu. W sercu jądra komórek znajduje się system wibracyjny, którego bazę stanowi właśnie krzem. To jego właściwości oraz zastosowanie w organizmie są nieocenione.
W przypadku litoterapii występuje zatem rezonans – kamień wysyła do ciała sygnał niosący informację wibracyjną. Ona, w zależności od potrzeb, harmonizuje ciało, oczyszcza je energetycznie lub pobudza do działania.
Każda z tych form promuje balans w ciele i umyśle, pomagając odnaleźć klucz do wewnętrznej równowagi. 

Lecznicze kamienie

Cywilizacje znały/doceniały wyjątkowe znaczenie kamieni już tysiące lat temu. Minerałów używano jako amuletów szczęścia w starożytnych organizacjach indyjskich, egipskich, mezopotamskich czy greckich. Noszono je blisko ciała, a po śmierci umieszczano z ciałem w grobowcu, by dalej chroniły duszę, zdobiąc ramiona oraz krypty wielkich wodzów.

Jednak nie tylko starożytni królowie używali kamieni. Epokę później, średniowieczni lekarze także wykorzystywali ich magiczną moc, odnajdując w niej lecznicze pokłady.
W pradawnych zapiskach możemy odnaleźć informacje między innymi o tym, że czerwone kamienie wspomagały w chorobach krwi, zaś żółte – schorzeniach wątroby.

To początki ery świadomej litoterapii.

Jak wybrać odpowiednie kamienie?

Aby litoterapia przynosiła zamierzone efekty, kamienie muszą spełniać określone kryteria.
Do najważniejszych zaliczamy pochodzenie, jakość oraz czystość danego minerału. Kamień musi być naturalny, a więc niesyntetyczny, niepoddany żadnej obróbce chemicznej ani termicznej.

Należy także zwrócić uwagę, by wybierany produkt nie był sztucznie barwiony. Wiele dostępnych na rynku kamieni jest uprzednio podgrzewana, koloryzowana lub sztucznie naelektryzowana, tym samym pozbawiając je ich naturalnych, leczniczych właściwości.

Aby uzyskać pożądaną aktywność energetyczną, należy wybierać kryształy z wiadomego źródła oraz o odpowiedniej gramaturze.

Kamienie posiadające właściwości terapeutyczne powinny być zakupione w certyfikowanych sklepach, gdzie ich pochodzenie jest znane. Kupując u nas, masz pewność, że otrzymasz kamień z kopalni w Boliwii.

Jesteśmy wyłącznym Importerem i Dystrybutorem kamieni ametrynowych w Polsce od 2018 roku.

Czyszczenie i pielęgnacja

Kamień używany w litoterapii to pojazd energetyczny, który przekazuje energię.

Terapeutyczne kryształy są w stanie przechowywać ją nawet przez miliony lat, zawierając w swojej soczewce cenne informacje fizyczne i metafizyczne, tym samym czyniąc go tak wyjątkowym.
Niezwykle wrażliwy na otoczenie kamień zachowuje emocje, myśli i uczucia osoby, która go nosi, a także jej bliskiego otoczenia, dlatego konieczne jest jego regularne oczyszczanie ze złogów energetycznych.

Gdy w ciągu dnia miały miejsce przykre wydarzenia lub towarzyszyły nam negatywne emocje, należy oczyścić kamień z energii, jaką zgromadził. Pierwszym i najprostszym sposobem jest wywietrzenie pomieszczenia, w którym znajduje się kryształ lub spalenie kadzidła czy świętego drzewa (Palo Santo) w celu jego oczyszczenia. Inną metodą jest obmycie kamieni pod bieżącą wodą przez 30 sekund. Najbardziej zaawansowaną procedurą jest oczyszczanie za pomocą geody ametystowej (tzw. szczotki), jednakże musi ona spełniać odpowiednie standardy wielkości, tak, by można było umieścić w niej kryształy w całości.

Ładowanie energetyczne a litoterapia

Kamienie, szczególnie porowate i miękkie, łatwo opróżniają się ze swojej energii gdy znajdują się blisko osób chorych lub w żałobie. Oddając swoje terapeutyczne moce, mogą nawet zmienić lub całkowicie stracić kolor. 

Wystawianie na działanie promieni słonecznych to najprostsza metoda ładująca wyjałowione energetycznie kryształy. Kamienie należy położyć w dobrze nasłonecznionym miejscu, by prędko odzyskały swoje lecznicze właściwości.


Kamienie energetyzujące w słońcu to cytryn, rubin, spinel, bursztyn i piryt, natomiast ametyst, fluoryt i akwamaryn nie wspierają ekspozycji na słońce – w ich przypadku należy użyć innej metody ładującej, jak na przykład druzy, w której umieszcza się kamienie na noc, ładująć je energią księżyca.

Niezwykle wyjątkowym kamieniem jest kryształ górski, który znany jest ze swoich oczyszczających właściwości. Ulega procesowi samooczyszczania i nie potrzebuje być dodatkowo ładowany energetycznie, dlatego też nazywa się go „królem kryształów”.

Jak nosić i przechowywać kamienie?

Bezpośredni kontakt kryształów ze skórą to niezawodna i najbardziej rekomendowana terapeutyczna metoda. Trzymanie kamienia w dłoni lub użycie go jako biżuterii oraz noszenie ze sobą w ciągu dnia pomaga pozbyć się negatywnej energii, a także przyspiesza procesy odbudowy energetycznej. Można także używać kamieni w trakcie sesji medytacyjnej, zakładając je na siebie lub przykładać wyłącznie do określonych części ciała, które wykazują skłonności chorobowe i wymagają litoterapii.

Kryształy przechowujemy w bawełnianej lub jedwabnej ściereczce, w suchym i bezpiecznym miejscu. Należy unikać wstrząsów kamieniami, zarówno fizycznych – wywołanych mechanicznie, jak i termicznych (skoki temperatur). Kruchy z natury kryształ może ulec uszkodzeniu i pęknąć, tym samym tracąc swoje lecznicze właściwości. 

Jak zrobić krystaliczną wodę?

To zastosowanie zawdzięczane jest Hildegardzie z Bingen, jasnowidzącej zakonnicy i wielkiej uzdrowicielce, która w XII wieku w Niemczech zalecała picie wody krystalicznej chorym. Aby użyć wód z kamieni szlachetnych w litoterapii, trzeba upewnić się, że dane kryształy są naładowane energetycznie. Następnie kolejno obmyć je pod bieżącą wodą, włożyć do ​​szklanego pojemnika wypełnionego przefiltrowaną wodą i przykryć gazą. Tak przygotowany pojemnik należy umieścić na zewnątrz (na słońcu) na 24 godziny, na słońcu lub dwa dni przed pełnią księżyca. Kamień wyjmujemy, osuszamy i wkładamy ponownie do ściereczki.

Powstały płyn przechowujemy w szklanej butelce, w lodówce. Leczniczy eliksir nadaje się do spożycia przez 3 dni.