Bez tytulu 1920×1350 px 500×300 px 1920×500 px 1920×700 px 1920 x 500 px 3

Poznaj wspaniałe właściwości Kamieni

Ametryn posiada szereg mocy nad emocjami i umysłem. 

Dwubarwny klejnot koi myśli, usuwa napięcia psychiczne i redukuje stres. Odpędza negatywną energię nagromadzoną w aurze, promuje optymizm oraz prowadzi do przejęcia kontroli nad własnym życiem.

Kryształ ten łagodzi szoki emocjonalne, zwalcza smutek oraz pomaga w przypadku stanów depresyjnych. Ponadto używają go artyści w procesie twórczym, gdyż wspomaga rozwój wyobraźni, otwartości i relatywizmu. Wynika to z jego bezpośredniego działania na prawą część mózgu, odpowiedzialną za naszą kreatywność.

Historia i pochodzenie kamienia ametrynowego

Ametyst oraz Cytryn. To z tych minerałów i ich naturalnej mieszanki powstał kamień ametrynowy, tak wyjątkowy w swym terapeutycznym działaniu. By poznać bliżej jego właściwości, należy zgłębić również jego historię oraz pochodzenie.

Ametryn zrodził się w wyniku specjalnych procesów geologicznych, które miały miejsce miliony lat temu. Choć klejnoty wysokiej jakości zostały znalezione w różnych krajach – w Brazylii, Indiach, na Madagaskarze czy Sri Lance – najpiękniejsze kamienie używane do wyrobu biżuterii pochodzą z kopalni w Boliwii. Pantanal – to dokładnie tam, w Boliwijskiej kotlinie, znajduje się skarbnica – jedyne znane na świecie złoże ametrynu. Działalność w kopalni rozpoczęto w 1990 roku i do dziś jest ona źródłem nie tylko kamienia ametrynowego, ale także ametystu, cytrynu i anahitu.

Historia jednak ma swój początek już w XVII wieku. Pewien konkwistador z Półwyspu Iberyjskiego poślubił wtedy księżniczkę o imieniu Anahi, na której posag składały się między innymi kopalnie kamieni i kryształów. Ametryn był swoistym owocem ich miłości. Następnie odpowiednicy tego przywieźli królowej Hiszpanii dary wykonane z kamienia ametrynowego i tym samym rozpowszechnili jego znajomość na kontynencie Europejskim. 

Jednakże magiczny fioletowy kryształ pojawił się na rynku dopiero w latach 80. To wtedy zyskał na popularności, zaczął pojawiać się na bransoletkach, pierścionkach czy wisiorkach, a swoją popularność w przemyśle jubilerskim zyskał właśnie dzięki wyjątkowemu i oryginalnemu kolorowi.

Ponieważ ametryn jest naturalną fuzją dwóch kwarców, to on sam także należy do tej rodziny. Zabarwienie pierwotnie przezroczystego kwarcu spowodowane jest obecnością żelaza, jednak w przypadku kamienia ametrynowego żelazo osiągnęło wyraźne etapy utleniania i temu zawdzięcza swój naturalny, dwukolorowy odcień i hipnotyzujący wygląd.

Jak powstaje kamień ametrynowy

Kamień ametrynowy powstał nie tylko z połączenia dwóch minerałów, lecz i z dwóch kolorów. Część kryształu pochodząca od ametystu przybiera intensywny, fioletowy odcień, zaś charakterystyczna żółta barwa, pojawiająca się w kamieniu czasem jako wstęga to zasługa cytrynu.
Każdy z nich nawiązuje do innych cech i utożsamiany jest z różną symboliką. W ametrynie ametystowa purpura związana jest z racjonalnością i podejmowaniem decyzji. Podczas gdy słoneczny żółty to kolor wpuszczający więcej światła i energii, zarówno do kamienia, jak i naszego wnętrza. Jednakże granica między tymi dwoma barwami nie jest klarowna. Przenikają się one sprawiając, że ametryn jest tak wyjątkowy i oryginalny. W najczystszych kryształach można dostrzec imponującą gradację kolorów. Mniej krystaliczne kamienie, w których gradient jest słabiej widoczny, są wycinane celowo, aby uwidocznić zarówno żółtą, jak i fioletową barwę, oraz stworzyć rodzaj optycznej przestrzeni przejściowej między owymi dwoma kolorami.

Cnoty i właściwości kamieni ametrynu

Kamień ametrynowy zachęca do wyjścia poza ramy i postrzegania rzeczy inaczej. Zmienia percepcję u osoby noszącej kamień ze sobą, pozwalając wyjść poza schematy.
Ametryn wspiera jasność umysłu, usuwając źródła blokady i przynosząc światło.
To dzięki temu łatwiej nam dotrzeć w głąb siebie, odzyskać wewnętrzną harmonię oraz jasność ciała i umysłu.

Istnieją cztery zjednoczone wymiary holistyczne – fizyczny, emocjonalny, spirytualny oraz intelektualny. Kamień ametrynowy, oprócz zastosowania w jubilerstwie czy dekoratorstwie, to przede wszystkim litoterapia i działania terapeutyczne, wśród których wyróżniamy cnoty kryształu na planie psychicznym oraz fizycznym. 

Korzyści płynące z ametrynu na planie fizycznym to druga, nie mniej ważna zaleta ów kamienia. Ponieważ jest on splotem dwóch kryształów, to łączy w sobie wszystkie ich zalety. Pomagając znaleźć równowagę duchową i psychiczną, przywraca tym samym równowagę w ciele. Niweluje stany zmęczenia, wspomaga proces regeneracji oraz krążenia krwi. Działa na układ odpornościowy i przyspiesza metabolizm. Ametryn może pomagać w łagodzenia bólu brzucha, ataków wątroby i regulowania problemów trawiennych. Działa na: śledzionę, wątrobę, jelita, nerki.

Podobnie jak ametyst, z którego pochodzi, ametryna pomaga również eliminować toksyny znajdujące się w organizmie. Wspomaga procesy detoksykacji w przypadku uzależnień oraz usuwa złogi z organizmu niwelując migreny czy nerwobóle.

Zastosowanie ametryny w litoterapii

Istnieje szereg zastosowań ametryny w litoterapii. Wszystkie cnoty na planie fizycznym oraz psychicznym zamykają cnoty duchowe, których kamień ametrynowy jest swoistym emblematem. Wśród rdzennych Amerykanów dwukolorowy kryształ jest symbolem boskiej mocy oraz duchowego rozmachu. Formuje drogę do piątego wymiaru holistycznego – świadomości. Ułatwia podróże astralne i otwiera trzecie oko – bramę do wyższej rzeczywistości. 

Technika mineralnego leczenia dla każdego

Litoterapia to naturalna metoda leczenia minerałami . Ta pradawna technika delikatnie łagodzi ból, łagodzi stres, równoważy i harmonizuje poziom mentalny, emocjonalny i fizyczny oraz uruchamia proces gojenia. Już w czasach prehistorycznych ludzie używali kamieni do wyrobu narzędzi i biżuterii. W starożytności Aztekowie, Majowie i Inkowie nosili klejnoty ozdobione kamieniami. Tak samo jest w starożytnym Egipcie, gdzie zaczynamy interesować się symboliką kolorów kamieni i ich rozmieszczeniem na ciele. Wiedza o zaletach kamieni rozwinięta wówczas w Indiach, w Chinach, w Japonii, a następnie stopniowo na całym świecie. W średniowieczu w Europie zaczęto szeroko stosować minerały w postaci proszków i eliksirów. Zainteresowanie rozwojem nauki i techniki zepchnęło wówczas badania minerałów na dalszy plan aż do XX wieku . Dopiero w latach 70. nastąpił powrót zainteresowania litoterapią. Dziś minerały są powszechnie stosowane w branży jubilerskiej i przemysłowej, a dzięki demokratyzacji litoterapii cieszą się coraz większym powodzeniem wśród ogółu społeczeństwa.

Jak kamienie mogą na Ciebie wpłynąć?

Kamienie działają poprzez swoje promieniowanie energetyczne, to znaczy wszechobecne wibracje, które z nich emanują. Ta energia pochodzi z formowania się kamienia, ma swoje właściwości i dlatego różni się w zależności od kamienia.   

Ta energia związana z materią jest określona przez 3 czynniki: kolor, geometrię krystaliczną i skład chemiczny.

Poza energią wynikającą z materii, w używaniu kamieni do celów terapeutycznych bardzo obecna jest inna energia: wiara . Myśl kieruje energią. Kiedy duża liczba ludzi wierzy w tę samą zasadę, powstaje energetyczne ugrupowanie zwane „egregore”. Tak więc, jeśli kamień o szeroko rozpowszechnionej i starożytnej reputacji ma pewne działanie, niezależnie od jego właściwości materiałowych, te egregoryczne właściwości stopniowo staną się częścią jego ogólnej energii. Dlatego kamień może być używany ze względu na jego właściwości materiałowe i/lub egregoryczne.

Zalety kamieni są liczne, mogą zapewnić Ci dobre samopoczucie na co dzień, pomóc w procesie rozwoju osobistego i zapewnić wsparcie. Na przykład praca z kwarcem (ametrynem) pozwoli Ci rozwinąć osobistą wolność i niezależność . Bardzo przydatne przy dolegliwościach fizycznych, psychicznych. Kamienie oferują również szerokie możliwości w dziedzinie duchowej!

Kamienie i duchowość… 

Wiele kamieni ma moc przebudzenia naszej świadomości, towarzyszy nam podczas medytacji i chroni nas przed wszelką negatywnością. Dzięki nim możesz rozwijać swoje wnętrze, usuwać wibracje i rozwijać swoje zdolności pozazmysłowe .  

Jak używać kamieni?

Istnieje kilka technik używania kamieni i czerpania z nich korzyści. 

Pierwsza technika: Noś  je przy sobie.  

Aby czerpać korzyści z zalet kamieni, ważne jest, aby używać ich codziennie przez kilka tygodni i regularnie brać je do rąk. Kamienie przekażą Ci swoje właściwości w łagodny i progresywny sposób. Kamienie można włożyć do kieszeni lub torby. Możesz je również nosić jako biżuterię. 

Druga technika: użyj eliksiru z kamienia 

Eliksiry mają natychmiastowe działanie. Preparaty te są najczęściej spożywane, ale można je również nakładać na skórę. Chodzi o przekazywanie energii kamienia do wody poprzez kontakt bezpośredni lub pośredni. Stosowanie eliksirów uzupełnia fakt noszenia na sobie kamieni. 

Trzecia technika: Zainstaluj kamień w swoim miejscu życia lub pracy

Kamienie przyjdą, aby zmienić atmosferę i  poziom energii w miejscu, sprzyjając wykonywanym tam czynnościom. Działając w twoim miejscu życia lub pracy, działają na ciebie pośrednio, ponieważ mogą zmienić twój stan umysłu, jak również wszystkich ludzi przybywających do tego miejsca. Dzięki temu mogą wspierać proces biznesowy. 

Uwaga: Aby wykonać akcję w całym pomieszczeniu, kamienie muszą być większe niż te, które nosisz. 

Czwarta technika: Praca z kamieniem podczas medytacji  

Medytacja pozwala połączyć się z kamieniem i pracować z jego czakrami. Weź kamień w swoje ręce. Obserwuj go, spójrz na jego kształt, jego kolor, a następnie zamknij oczy, aby poczuć jego materiał, jego gęstość i połączyć się z nim.

Uwaga: bez względu na użytą technikę, ważne jest, aby zrozumieć, że kamień jest energią i że w tym przypadku należy go brać pod uwagę i szanować. Poznaj je, szanuj, a kamienie zwrócą Ci to stokrotnie!   

Następnym razem, gdy weźmiesz pod uwagę  kamień, pomyśl o tym i bądź pewien, że jeśli na niego spojrzysz, ona również patrzy na Ciebie po swojemu! 

Pamiętaj: Ta technika nie zastępuje wizyty u lekarza ani leczenia


właściwości kamieni

Co to jest cytryn?

Kryształ cytrynu to odmiana kwarcu, podobna do ametystu. W rzeczywistości większość cytrynu, który widzimy dzisiaj, to poddany obróbce cieplnej kryształ ametystu. W przeciwieństwie do tego, co wielu twierdzi, potężne właściwości energetyczne cytrynu pozostają nietknięte przez transformację. Największe złoża cytrynu znajdują się w Boliwii. Złoża ametystu i cytrynu często znajdują się razem, ponieważ części żył ametystu mogły zostać przekształcone w cytryn pod wpływem ciepła geotermalnego. Żywy kolor kamienia sprawia, że ​​jest on zapierającą dech w piersiach ozdobą niektórych z najcenniejszych klejnotów świata.

Bez tytulu 1920×1100 px 1920×900 px 1920×1300 px 1920×1500 px 1900×1300 px 6

Kryształ cytrynu to potężne narzędzie do budowania pewności siebie, pokonywania wyzwań i budowania wytrzymałości psychicznej. Jest również powszechnie używany do manifestacji, co czyni go kamieniem, który dosłownie sprawia, że ​​twoje marzenia się spełniają. W biznesie cytryn jest często podarowany partnerom biznesowym, pracodawcom i współpracownikom, dzięki czemu kryształ zyskał nieoficjalny tytuł „Kamienia Kupieckiego”. Jego stymulująca energia pomaga wstrząsnąć ciałem, umysłem i duchem w bardziej ożywiony stan.

Jak dbać o kamień cytrynowy

Ładowanie cytryny może być tak proste, jak umieszczenie jej na selenitowej płytce ładującej lub pozostawienie jej na kilka godzin w świetle księżyca. Możesz także naładować kamień, zakopując go na 24 godziny. Upewnij się, że używasz płóciennej torby lub innego naturalnego pokrycia, aby brud nie dostał się do pęknięć i szczelin kryształu. 

Oczyść swój kamień za pomocą świętego zioła, które lubisz. Ponieważ cytryn jest używany głównie do wyciągania negatywnej energii i łagodzenia chaotycznej przestrzeni nad głową, kamień zyskuje na oczyszczaniu bardziej niż większość innych klejnotów.

Poczytaj więcej o cytrynie na naszym blogu: